Proiect elaborat de Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară “George Emil Palade” Satu Mare în parteneriat cu şcoala înfrăţită Grupul Şcolar de Agricultură şi Industrie Alimentară “Szent István” din Székesfehérvár, Ungaria “De la grâu la pâine” prin Programul Julianus- şcoli înfrăţite- primăvara anului 2011, lansat de Institutul Balassi- Budapesta, finanţat de Ministerul pentru Resurse Umane din Ungaria.

În cadrul proiectului, în luna aprilie 2011, 20 de elevi însoţiţi de 5 cadre didactice timp de 5 zile au desfăşurat următoarele activităţi:

Concursuri teoretice de specialitate

Concursul de împletit cozonac

Schimb de experienţă cu şcoala parteneră

Excursie în zona turistică de pe malul lacului Balaton, vizite la Székesfehérvár, Budapesta.

Proiectul desfășurat a fost un real succes ceea ce a determinat derularea altor asemenea proiecte în anii următori.